ďťż

[CMS]Co powinien mieć w sobie dobry CMS? Budujemy koncepcję dobrego CMS

       

Podstrony


telcocafe

:hi: dobra nie będę się rozpisywał ;-) przjdę od razu do konkretów

Cel: Napisanie dobrego CMS.
Odbiorcy: Firmy

Skoro już wiadomo o co chodzi, napiście co wg Was powinno w nim być (tylko sensownie :P).

BTW. jak coś ciekawego z tego wyjdzie to może powstanie kilka artów na temat CMS ;-) więc do dzieła :-)

PODSUMOWANIE:
# łatwa edycja nawigacji,
# dodawanie podstron,
# graficzny edytor treści,
# galeria,
# newsletter,
# tworzenie profesjonalnych zestawień i tabelek
Użytkownik Bełdzio edytował ten post 07 czerwiec 2006, 18:59


Zależy, dla jakich firm będzie przeznaczony. Dobrym rozwiązaniem może być obsługa protokołu HTTPS i bezpieczne logowanie.

Na pewno powinna być możliwość łatwej edycji nawigacji, dodawania podstron (z podziałem na arty, nowości, strony informacyjne itp. lub bez).

Popularność mogą podnieść też dobrze zrobione statystyki odwiedzin.

Ważna jest też obsługa modułów lub wtyczek. Jeśli to będzie firma tworząca projekty stron WWW, dobrym rozwiązaniem będzie odpowiedni moduł galerii.

1. Jeśli chodzi o firmy to przyjmijmy ogół ze szczególnym uwzględnieniem średnich i małych.

2. Napisz coś więcej o modułach i wtyczkach. Z własnego i cudzego doświadczenia wiem, że jeśli aplikacja leci do klienta to przeważnie obsługiwana jest ona przez jakiegoś szaraka z zakresu informatki tak więc powinna być jak najprostrza. Wg mnie wszelkie moduły związane z użytecznością powinny być włączane na początku wdrażania, a jeśli jest konieczność dodania czegoś w późniejszym terminie powinna się tym zająć odpowiednia osoba (w tym przypadku firma wdrażająca CMS)

IMHO winien znaleść się tam graficzny edytor WYSIWYG, żeby "szaracy" nie mieli problemu. Galeria jest często używana, jakiś system newsletter.




IMHO winien znaleść się tam graficzny edytor WYSIWYG, żeby "szaracy" nie mieli problemu. Galeria jest często używana, jakiś system newsletter.

nie jest możliwe napisanie CMS pod firmy. Firmy mają to do siebie że chcą konkretne funkcjonalności tak więc standardowe cmsy odpadają. Polecam zrobienie podstawowych komponentów w jakimś dobrym frameworku umożliwiającym łatwą rozbudowę przez autora lub programistów trzecich.


nie jest możliwe napisanie CMS pod firmy. Firmy mają to do siebie że chcą konkretne funkcjonalności tak więc standardowe cmsy odpadają. Polecam zrobienie podstawowych komponentów w jakimś dobrym frameworku umożliwiającym łatwą rozbudowę przez autora lub programistów trzecich.

Więc tak :)
Musi posiadać obsług themów, wtyczek, edytor menu, łatwa modyfikacja szablonów z poziomu ACP :) Może nawet w textarea być kod wyświetlony. Menadżer plików na FTP - to też fajne, narzędzie do tworzenia kopii bazy danych i jej optymalizacji. Prostota obsługi. Zajrzyj sobie do Joomla! i PHP-Fusion, i zobacz jak powinien wyglądać PRO cms :)


napisz coś więcej o galerii oraz newsletterz
Newsletter - możliwość wysłania maila np. do wybranych klientów, do wszystkich klientów, do użytkowników, do klientów, którzy dawno nic nie zamówili... Wszystko zalezy bardziej od strategii firmy. Wszystko oczywiście jakoś przystępnie wyświetlone, ażeby łatwo było wysłać.

No galeria - możliwość tworzenia kategorii, łatwego dodawania zdjęć, skalowanie


Więc tak :)
Musi posiadać obsług themów, wtyczek, edytor menu, łatwa modyfikacja szablonów z poziomu ACP :) Może nawet w textarea być kod wyświetlony. Menadżer plików na FTP - to też fajne, narzędzie do tworzenia kopii bazy danych i jej optymalizacji. Prostota obsługi. Zajrzyj sobie do Joomla! i PHP-Fusion, i zobacz jak powinien wyglądać PRO cms :)

po co na stronie firmy galeria ??

Bardzo uproszczone tworzenie profesjonalnych zestawień i tabelek :)


po co na stronie firmy galeria ??
mogą chcieć np wrzucić galerię z fotkami swoich produktów :-)


CMS powinien, wg mnie, mieć coś takiego, jak "Produkty". Aby firma mogła się pochwalić.

Wykaz technologii, nad którymi firma pracuje.

Jakaś promocja, czyli wyróżnienia i nagrody zdobyte.

Oferty pracy.

Spotkałem się z wykazem dyrektorów.

no to niestety, ale raczej nie :) lepiej to zrobić jako mody możliwe do zainstalowania, bo znani są naprawdę amatorzy, którzy o HTML pojęcia nie mają.

imho szybi i wydajny :>

i optymalny


no to niestety, ale raczej  nie :) lepiej to zrobić jako mody możliwe do zainstalowania, bo znani są naprawdę amatorzy, którzy o HTML pojęcia nie mają.

1 primo -> to czego mi brakuje w cms'ach jakie widziałem: możliwośc definiowania własnego layoutu i rozmieszczania modułów. Wszystko trzeba z ręki wprowadzać. a jakby tak że user sobie definiuje gdzie ma byś który moduł jaką ma mieć wysokośc szerokość i takie tam?

2 secundo -> następna rzecz. nie widziałem za bardzo cms'a który dałby możliwość twaorzenia artykułów w postaci czysto graficznej. wiesz bełdzio jak wygląda delphi więc...... kontrolki rozmieszczone na stronie na zasadzie przeciągnij opuść załaduj :)

3 tertio -> zabawa z bannerami. banery zawsze są rozmieszczane tam gdzie sobie twórca cms'a wymyslił. wolałbym mieć możliwość zdefiniowania gdzie położyć banner jakiego typu ma być albo stworzyć nowy typ bannera ;) sporo tego jest buttony, flying boxes, bilboardy i rózne inne :)

4 quadro -> jedna z rzeczy które często mneimartwią i nie dają mi za dużej możliwości działania. ostatnio w osCommerc'ie musiałem sam dopisywać :| moduł affiliates :) tego nie widziałem nigdzie dobrze zrobionego :) bo jak ktoś przychodzi przez link do naszej strony to chciałbym wiedzieć skąd się bierze bo przecież to jest ważne ;) w sklepie tym bardziej. przecież mogę chcieć wymienić się linkami z innymi serwisami? a póxniej na przykłąd za każde zamówienie im płacić kasskę?

jak coś nasunie to jeszcze dopiszę

co do wyglądu to jakoś średnio to widzę :-) bo dla mnie to jest tak:
klient mówi co chce -> koder to kodzi -> klient chce coś nowego to odzywa sie do kodera :-) w końcu płaci to wymaga :)

bez techniki. moim zdaniem. ja chcę dać klientowi co potrzebuje i więcj żeby się do mnie nie odzywał. bo ja mam dosyć zmartwień z nowymi zleceniami :D

po za tym jakby co to przecież wtedy może sam łatwo zarządzać. na ten przykład jest kilka cms'ów które dają firmie dużo możliwości. ale rzeczy o których pisałem w nich brakowało :/

chciałbym narzędzie które by pozwoliło dobrze zarządzać chcociażby moją stroną na którą nie mam czasu. nie chce mi się na niej zaglądac do kodu. dosyć mam kodu klientów

dkatego wspomniałem o tych możliwościach

jakoś nie mogę sobie wyobrazić pani Krysi z gazowni cos sobie sama edytuje szablony czy dodaje nowe moduły, jak dla mnie to jest tak, że jak coś trzeba to leci info "opiekunowi" taki support - crm sie klania ;-)

a przepraszam Cie bardzo. czy cms jest tylko dla Pani Krysi z Gazowni? z doświadczenia wiem że najbardziej potrzebują cms'y waśnie programiści a nie pani Krysia z Gazwni ;P

to jedna uwaga

druga uwaga jest taka że jak koder będzie miał takiego cms'a to o wiele szybciej pieniążka zarobi niz grzebiąc w kodzie. patrzmy realnie. po to powstały wszystkie buildery żeby nam prace ułatwwić. może ty bełdziu też cos dla nas zrobisz? :>

Dobry CMS dla firmy powinien być łatwo konfigurowalny , jak dla mnie najlepiej stworzyć dwa panele administracyjne : pierwszy do zarządzania treścią i drugi do zarządzania pierwszym panelem... Wtedy pozbywamy się zbędnych opcji w tym pierwszym i jednocześnie możemy łatwo zmienić jego wygląd gdy w grę wchodzi dodanie jakichś nowych opcji, zmian...

Ponieważ jak już wspominano , sporo osób ma małe pojęcie o komputerach ,więc panel do zarządzania treścią powinien być maksymalnie prosty i przejrzysty... Wszelkie edytory powinny mieć tylko najczęściej używane opcje z możliwością włączenia tych bardziej zaawansowanych...

Bardzo ważne jest by CMS pracował szybko tzn. generował mało zapytań do bazy , aby kod przez niego generowany był maksymalnie zoptymalizowany i żeby praca w panelu do zarządzania treścią przebiegała możliwie szybko tzn. żeby nie było tak jak jest choćby w IPB ,że coś się zrobi i jest komunikat , trzeba klikać ,czekać... Po wykonaniu danej operacji powinno od razu przenosić na odpowiednia stronę ,a komunikat pojawiać sie powinien choćby na górze strony ew. w jakimś wykazie ostatnich operacji... BTW to myślę ,że najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie do takiego panelu AJAX-a (w sumie chodzi tu zwykle o jednego ,góra kilku użytkowników ,którzy mogą odpowiednio skonfigurować przeglądarkę dla danej strony by obsługiwała AJAX (chodzi mi o tych co sie zabezpieczają wyłączając obsługę JS itd...)) i napisanie go w ten sposób by działał jak standartowa aplikacja...

Jeszcze wydaje mi sie ,że obsługa wielojęzyczności jest potrzebna bo z reguły firmom zależy na możliwości dotarcia do jak najszerszego grona użytkowników.

Jak dla mnie to w panelu powinien być oprócz galerii, zarządzania newsami, sklepu internetowego także edytor podstron połączony z edytorem menu i wyświetlaniem zależności pomiedzy podstronami... Ew. w tym panelu do zarządzania pierwszym panelem powinien być edytor ,który z góry by określał poszczególne działy strony i decydował o ich układzie, cechach itd... Tak żeby praca użytkownika ograniczała sie do dodawania tekstu, grafiki, elementów w sklepie...

Ogólnie to możnaby pisać o tym bardzo długo i wydaje mi się ,że najlepiej tworząc CMS od razu postawić na maksymalna konfigurowalność tak by skrypt był maksymalnie elastyczny ...

1. a w du** mam koderów ;-) co ja będę swój kod innym koderom dawał :P ;-)

2. mi chodzi z cms o sprzedaż / wdrożenia a nie o wydawanie do resprzedaży :-)

a co do buildera to nie wiem co masz na myśli

// @.:DzIuDek:. ™ thx za posta, wiele wnosi do temat :-) oby więcej :-) jak możesz to napisz jeszcze (sam wspomniałeś, że dużo można pisać ;-))
Użytkownik Bełdzio edytował ten post 07 czerwiec 2006, 21:16
a to gdzie ty masz koderów to juz Twoja sprawa

a co do reszty. jeżeli nei zakładasz że ktoś może go odsprzedawać to po co w ogóle to robisz? może daj jakieś warunki odsprzedaży? bardziej ci się opłaci

Wiesz, może i jestem skomercjalizowany na maxa (pozdro dla ConSIego :]), ale to co piszę jest moję i wara mi od redystrybucji :-) takiej opcji nie dopuszczam, a to jest pewne na 100% że po sprzedaży czegoś jakiemuś koderowi, kiedyś coś go zainspiruje. A średnio mi się widzi używanie moich koncepcji bez mojej zgody, szczególnie kiedy opracowanie mi ich zajeło mi np kilka miesięcy. Też coś zapewne o tym wiesz, bo też tworzysz. To co robie jako OS to robie, a co nie to nie i mam głęboko co kto o tym myśli :-),a czemu mi się to bardziej opłaci? bo dostane % :| nie dzięki :-) wolę się sam rozpromować i wiedzieć za co zgarniam kasę. BTW myślisz że czemu RedDot nie udostępnia kodu tylko hostuje klientów ? Bo naje*** się przy kodzie i żal im dupsko ściska jakby ktoś miał wgląd do tego :-) i wcale się nie dziwię :-)
pozdro ;-)


a to gdzie ty masz koderów to juz Twoja sprawa
a co do reszty. jeżeli nei zakładasz że ktoś może go odsprzedawać to po co w ogóle to robisz? może daj jakieś warunki odsprzedaży? bardziej ci się opłaci

a koderzy nie mogą mieć firm? czasami by się cos takiego przydało. Wielokrotnie na jakiejś licencji odsprzedawałem coś co musiałbym właśnie miesiącami pisać. a tak po prostu zapłaciłem i kolejny szczęśliwy klient zanotowany. Jeżeli podejście jest takie że neich nikt nie grzebie w moim kodzie to będziesz chyba musiał przerzucić sie na robienie programów do pralek automatycznych bo przecież tam to rzadko kto ci zagrzebie w kodzie ;)

jeżeli robisz cms'a po to żeby ktos tobie płacił to zgadnij co się stanie za trzy cztery lata kiedy bedzie już trochę wdrożeń? koderzy i tak bedą grzebać w Twoim kodzie. a Ty będziesz za drogi dla wielu firm żeby Cie wynajeli na wdrożenia. przeszedłem ten etap. wiem jak to boli. Studenci Cie wykończą tak jak ty teraz wykańczasz innych ;)

1. Jeśli firmy na mnie nie stać tu już ich problem. Jesteś świadom tego co potrafie i jeszcze bardziej tego co nie potrafię ;-)
2. Co do grzebania przez innych to zawsze można zastosować lipne encodery lub hostować swoje aplikacje.
3. Piszesz, że grzebanie jest ok, a jak byś się poczuł gdybyś siedział nad jakąś koncepcją np 3 miesiące, następnie wdrożył ją w swoim produkcie, a ktoś sobie po prostu je zapożyczył? Mi takie coś by małą frajdę sprawiło :-)
4. Również co do ceny, to cena jest zależna od tego kto co chce, skoro kogoś nie stać na sklep to niech z niego zrezygnuje, albo niech pogodzi się z myślą, że za użyteczność trzeba płacić :-)
5. Jako, że pod słowem koder kryje się też programista webowy, to napiszę tyle, że wg mnie taki ktoś powinien mieć stronę postawioną na czymś własnym. Jak dla mnie średnio wygląda firma, która trudni się usługami webmasterskimi, a leci na produktach konkurencji :-)

8. http://www.beldzio.c...bieramy-pomysly
Użytkownik Bełdzio edytował ten post 07 czerwiec 2006, 22:06

// @.:DzIuDek:. ™  thx za posta, wiele wnosi do temat :-) oby więcej :-) jak możesz to napisz jeszcze (sam wspomniałeś, że dużo można pisać ;-))

@.:DzIuDek:. ™ fajne rzeczy piszesz ;-) mimo, że sporo różni się od moich koncepcji z chęcią przeczytam dalszą część


@.:DzIuDek:. ™ fajne rzeczy piszesz ;-) mimo, że sporo różni się od moich koncepcji z chęcią przeczytam dalszą część

czyli coś na kształt pełnego edytora szablonów i arkuszy on-line tak?


czyli coś na kształt pełnego edytora szablonów i arkuszy on-line tak?

ogólnie nie jest to do końca taki zły pomysł (w opcji ;-)) tylko trzeba by coś pomyśleć, żeby user przez przypadek nie wywalił zmiennych z szablonów etc :|

heh. to można jakoś tam zorganizować ;) można robić jakiś sprytny backupik :) jak wywali coś ważnego to odzyskaj pliki i koniec. jak cos się posypie to będzie właściwie jego wina i wtedy musi skontaktowac się ze swoim guru :D

Zapewne dobrym pomysłem będzie stworzenie kosza :-) Co do wywalania danych to imho rozdzielenie uprawnień na admina i pisarza rozwiąrze sprawę :-)


w tym przypadku chodzi mi o ogólnie pojęcie czyli CMS w rozumienu bardziej jako jądro (ładne url, obsługa bazy, userów, wysiwg etc) oraz moduły (ankiety, newslettery etc)

Co do mojej koncepcji CMS-a to warto jeszcze dodać ,że najlepiej by było gdyby ten drugi panel służący do tworzenia strony i jej panelu administracyjnego był niezależny od reszty i np. możnaby go odpalać na localhoście i potem z niego edytować istniejące strony znajdujące sie na różnych serwerach... Pozwoli to na zwolnienie sporej ilości miejsca bo przecież taki panel zawierałby mnóstwo rzadko używanego kodu ,a tak może on sobie pracować na naszym komputerze i poprzez protokół FTP edytować pliki na serwerze ze stronką...

Warto też tak stworzyć tego CMS-a aby cała strukura katalogów i plików zawierała tylko niezbędne biblioteki natomiast nieużywanie opcje nie powinny zalegać na serwerze... (np. po usunieciu danego komponentu są usuwane związane z nim pliki)

Jeszcze sobie tak myślę ,że warto w takim CMS-ie przechowywać dane nie tylko w bazie ... Np. opis struktury poszczególnych komponentów można zawrzeć w plikach XML lub w bazie opartej na simpleXML .

Można też napisać cały system tak by miał opcję przełączania się pomiędzy wersją AJAX-ową (czyli wersją bardziej interaktywną i powodującą mniejszy transfer danych) ,a normalną wersją poprzez badanie czy użytkownik ma włączoną obsługe AJAX-a.

W tym głównym panelu do tworzenia strony powinien się też znaleźć komponent ,który pobierałby z serwera dane o konfiguracji (wersja PHP, MySQL, obsługa biblioteki GD itd...) i na tej podstawie od razu ograniczał użycie komponentów korzystajacych z niedostępnych technologii...


Co do mojej koncepcji CMS-a to warto jeszcze dodać ,że najlepiej by było gdyby ten drugi panel służący do tworzenia strony i jej panelu administracyjnego był niezależny od reszty i np. możnaby go odpalać na localhoście i potem z niego edytować istniejące strony znajdujące sie na różnych serwerach... Pozwoli to na zwolnienie sporej ilości miejsca bo przecież taki panel zawierałby mnóstwo rzadko używanego kodu ,a tak może on sobie pracować na naszym komputerze i poprzez protokół FTP edytować pliki na serwerze ze stronką...
Od tego (operowanie na kodzie, dodawanie nowych komponentów itd.) są pluginy do eclipse czy innego IDE. Zdalny panel admna na zasadzie dodawania np. treści to totalna pomyła. Przeciętny człowiek ledwo wie co to klient pocztowy a konieczność instalowania lokalnego serwera???
Nie masz pojęcia o programowaniu komercyjnych i konkretnych aplikacji.


Warto też tak stworzyć tego CMS-a aby cała strukura katalogów i plików zawierała tylko niezbędne biblioteki natomiast nieużywanie opcje nie powinny zalegać na serwerze... (np. po usunieciu danego komponentu są usuwane związane z nim pliki)
Powierzchnia dyskowa jest tania.


Jeszcze sobie tak myślę ,że warto w takim CMS-ie przechowywać dane nie tylko w bazie  ... Np. opis struktury poszczególnych komponentów można zawrzeć w plikach XML lub w bazie opartej na simpleXML .
XML jest wolne a rozwiązania typu simpleXML nie dadzą ci bazy danych na której można coś robić - brak poleceń SQL lub odpowiedników, blokowanie pliku przy odczycie/zapisie (wolne) itp itd. Do prostych rozwiązań stosuje się MySQL, poważniejszych Postgresa, Firebirda czy Oracle.


Można też napisać cały system tak by miał opcję przełączania się pomiędzy wersją AJAX-ową (czyli wersją bardziej interaktywną i powodującą mniejszy transfer danych) ,a normalną wersją poprzez badanie czy użytkownik ma włączoną obsługe AJAX-a.
nie wyłączysz w przeglądarce AJAXA, zato Javascript można. Stosowanie AJAXA na większą skalę, ponad to co jest potrzebne mija się z celem.


W tym głównym panelu do tworzenia strony powinien się też znaleźć komponent ,który pobierałby z serwera dane o konfiguracji (wersja PHP, MySQL, obsługa biblioteki GD itd...) i na tej podstawie od razu ograniczał użycie komponentów korzystajacych z niedostępnych technologii...
To już kwestia programisty. Jeżeli zleceniodawca chce mieć miniaturki to musi mieć hosting z dostępnych GD itd.


Od tego (operowanie na kodzie, dodawanie nowych komponentów itd.) są pluginy do eclipse czy innego IDE. Zdalny panel admna na zasadzie dodawania np. treści to totalna pomyła. Przeciętny człowiek ledwo wie co to klient pocztowy a konieczność instalowania lokalnego serwera???
Nie masz pojęcia o programowaniu komercyjnych i konkretnych aplikacji.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nvm.keep.pl

  • Sitedesign by AltusUmbrae.