ďťż

Edytor WYSIWYG do CMS-a Prosty, darmowy edytor do CMS-a

       

Podstrony


telcocafe

Witam.

Mam zamiar napisać w niedalekiej przyszłości swój autorski CMS (obecnie jestem w fazie planowania - rozpisuję, jakie funkcje ma posiadać itp.). Jednak z mojego doświadczenia wynika, że takie systemy (przynajmniej większość), posiadają w panelu administracyjnym edytory WYSIWYG (czyli powiedzmy prosty Word w wersji web), które pozwalają prosto formatować treść. Ja również chciałbym taki edytor załączyć do CMS-a, ale nie potrafię znaleźć odpowiedniego, głównie z powodu licencjonowania. Googlowałem i znalazłem np. OpenWYSIWYG Editor [którego już w jednym projekcie (niekomercyjnym) używałem]. Edytor ten jest licencjonowany na zasadzie Open Source (nie doczytałem dokładnie, która wersja - strona projektu nie chce mi się teraz załadować), a z tego co się orientuję włączając jakiś projekt Open Suorce'owy do swojego projektu, robimy z niego automatycznie projekt na tej samej licencji (Open Source), ja zaś potrzebuję edytora, który mógłbym włączyć do KOMERCYJNEGO CMS-a, za który (bez łamania żadnej licencji) pobierałbym opłaty.

Więc proszę Was o radę w wyborze takiego edytora, do KOMERCYJNEGO CMS-a. Najlepiej było by, gdybym nie musiał za taki płacić, ale ostatecznie może być do około 150 - 200 zł (za stałą licencję - nie wiem, czy coś takiego w ogóle istnieje...). Dzięki z góry za pomoc, na pytania będę mógł odpowiedzieć za około ~3 godziny. Przepraszam za powtórzenia i chaotyczną wypowiedź, ale trochę się spieszę :).



szukaj czegoś na licencji BSD, MIT, Public Domain. Licencja GPL wymusza byś udostępniał źródła takiej aplikacji. Poza tym edytory tego typu mogą podobać się na mini stronkach jakiś firm, których sieć nie interesuje i nie mają pojęcia o HTML. Dla bardziej "zaawansowanych" WYSIWYGi są bardzo irytujące ;)

PS. Pamiętaj że komercyjnych CMSików jest od diabła i trochę.

I w tym problem, że redaktorzy mogą mieć trudności, nie posiadając podstawowej wiedzy.

Poza tym: http://www.mozilla.o...midas-spec.html (przeglądarki jednak różnie interpretują te polecenia).

Zacząłem tworzyć swój własny edytor WYSIWYG na podstawie dokumentacji Javascript na http://developer.mozilla.org oraz skryptu OpenWYSIWYG (aktualnie brak wsparcia dla xHTML) - głównie w celu mniejszej objętości kodu, wstawiania ustalonych znaczników w kodzie (<b>, <i>...) oraz integracji z F3Site (np. emotikony, kod, cytat). Napotykam jednak trudności głównie przez brak wiedzy na temat zaawansowanej manipulacji zawartością strony, czyli: obiekt Range(), własności pola document, itp. Może ktoś z was zna dobre darmowe kursy na ten temat?

Jeśli wykorzystam w swojej bibliotece kilka fragmentów kodu i napiszę "Utworzono na podstawie skryptu OpenWysiwyg" (ewentualnie dołączę notkę o prawach autorskich), będzie to legalne?
Użytkownik Ferrari edytował ten post 08 kwiecień 2007, 16:06
jeżeli używasz ich kodu, nawet fragmentu to wymusza to na twoim kodzie licencję GPL :)



@Ferrari: Też miałem zamiar stworzyć własny edytor, ale musiałbym zagłębić się w bardziej zaawansowany JS i zapewne potrwałoby to trochę czasu :).

@Riklaunim: Czytałem ostatnio sporo nt. licencjonowania i odnośnie licencji Open Source. Znam licencję BSD i Public Domain, o MIT muszę poczytać, bo nie mam o niej bladego pojęcia :P.
Co do edytorów WYSIWYG: dla użytkowników zaawansowanych mogą być bez różnicy, bo znają chociaż podstawowe formatowanie (x)HTML-owe, ale jeżeli CMS miałby być powiedzmy systemem pod portal motoryzacyjny, redaktorzy nie mają obowiązku znać choćby podstaw (x)HTML-a, a wtedy edytor WYSIWYG byłby zbawiennym rozwiązaniem (tak przynajmniej uważam)...

Ja tez przyłączam się do prośby o dobry, darmowy kurs JS (niekoniecznie od podstaw). Wszystko, co znalazłem w Google jakoś mi nie pasowało...

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Osobiście używam na swoich stronach TinyMCE i polecam :) Żadnych problemów i dobrze spełnia swoją funkcję.

Strona: http://tinymce.moxiecode.com/
Licencja: Open Source LGPL
Użytkownik mrcezar edytował ten post 10 kwiecień 2007, 14:21
Bardzo dobry skrypt - szczególnie, że obsługuje xHTML i nie zdaje się wyłącznie na wolę przeglądarek. Jest jednak zbyt potężny. Twórcy projektu musieli się nieźle nad nim napracować - właściwie napisali edytor typu Word lub Writer z podstawowymi funkcjami, tyle że do edycji stron. :) Nie podoba mi się tylko kilka kwestii: używany jest znacznik FONT, a zbyt dużo funkcji jest w okienkach (można by użyć XMLHTTPRequest).

Przemyślę to. Ewentualnie można usunąć zbędne funkcje. Jednakże PHP-Fusion też korzysta z tego edytora.

@mrcezar: wczoraj lub przedwczoraj znalazłem ten skrypt, jednak jeszcze go nie przetestowałem. Jednak dzięki za ciekawość :).

Ferrari napisał, że edytor ten używa znacznika <font> zamiast np. w css font:[własności]. Zastanawia mnie, czy LGPL, jako licencja Open source daje możliwość edycji skryptu i zachowaniu jego dotychczasowej licencji? Bo muślę, że mógłbym mienić coś w kodzie, żeby mi wszystko odpowiadało, ale ostatnio nie mam zaufania do Open source (czytałem trochę nt. tej licencji, no i np. GPL nie jest taki wspaniałym jeśli chodzi o pisanie komercyjnych skryptów..).

Dzięki za odpowiedzi.

http://pl.wikipedia.org/wiki/LGPL

W wolnym czasie popróbuję napisać własny podstawowy edytor. Być może umożliwię też użycie innych, np. TinyMCE na podstawie pliku konfiguracji.


Osobiście używam na swoich stronach TinyMCE i polecam :) Żadnych problemów i dobrze spełnia swoją funkcję.

Strona: http://tinymce.moxiecode.com/
Licencja: Open Source LGPL


problem 1. na problemy z encjami tzn jak wczytasz do niego kod HTML który jest zapisany w encjach to on przerobi go na zwykłego HTML
problem 2. podczas wysyłania treści wywala "zbędne" białe znaki


problem 2. podczas wysyłania treści wywala "zbędne" białe znaki
Wszystko można ustawić i nie będzie wywalał. Nie powiem ci teraz dokładnie którym poleceniem w jego ustawieniach, ale spr tutaj:
TUTAJ lub TUTAJ

Co do "encji" - są one zapewne rzadko wykorzystywane. Dobrze, że coś takiego jednak istnieje. :)

Próbuję na siłę napisać ten edytor, jednak za mało wiem na ten temat. Albo utworzę skrypt tylko dla Firefoksa i kompatybilnych przeglądarek, albo jedynie utworzę lukę w F3Site, aby można było korzystać z graficznych edytorów.

Co mi radzicie? DODANO: Zrezygnowałem z tworzenia własnego graficznego edytora, lecz poprawię istniejący.
Użytkownik Ferrari edytował ten post 12 kwiecień 2007, 08:51

Wszystko można ustawić i nie będzie wywalał. Nie powiem ci teraz dokładnie którym poleceniem w jego ustawieniach, ale spr tutaj:
TUTAJ lub TUTAJ


patrzałem, niestety nic nie udało mi się znaleźć :(


Co do "encji" - są one zapewne rzadko wykorzystywane. Dobrze, że coś takiego jednak istnieje. :)
szczególnie na blogu programisty :P

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • nvm.keep.pl

  • Sitedesign by AltusUmbrae.